Dynaudio Special Forty | Raf Tipi | Dynaudio Special Forty

Kategoriler

  • Liste Fiyatı(KDV Dahil)

    22.860,00 TL 3.600,00 EUR
  • Havale Fiyatı(KDV Dahil)

    21.717,00 TLToplam Kazanç :
Çift
Sepete Ekle

Dynaudio Special Forty 

What Hifi 2017 2000 GBP üstü en iyi hoparlörü

What Hifi 2017 2000 GBP üstü en iyi hoparlör seçilen Special Forty, kendinden 10 kat pahalı olan Confidence C1 Bass Driverını kullanıyor.

Dynaudio olarak biz hala kendimizi şaşırttıyoruz. Bazı insanlar 40 yıllık sürekli inovasyondan sonra arkanıza yaslanıp başarılarından memnuniyet duymaya razı olabilir. Ancak biz öyle değiliz, aksine  yalnızca yeni teknikler ve teknolojiler için daha çoşkulu oluyoruz. 

Bu yüzden Special Forty yi geliştirdik: Bu yenilikleri tekrar gözden geçirmek ve bu sefer farklı yapacağımız şeyleri görmek istedik.

Klasik bir Dynaudio tasarımı içinde en gelişmiş akustik teknoloji

Yeni Special Forty yıldönümü hoparlörümüz, 40 yıllık araştırmalar üzerine dayanır – ve Dynaudio’nun en takdir edilen teknik ve teknolojilerini size getirir.

En iyileri… yeniden icat etmek
Gerçekten iyi kompakt hoparlörler yaparız. Daima yaptık. Special One, Special Twenty-Five, Crafft ve Contour 1.3SE gibi klasikleşen hoparlörlerimize sadık kalarak Special Forty’yi yalın ama olağanüstü gelişmiş tuttuk.

Elbette, en büyük başarılarımızdan bazılarını kullanmıyor olsak bu bir yıldönümü hoparlörü olmazdı. Ancak sadece eski ekibi biraraya getirip aynı eskiden yaptıklarımızı yapmadık. Yeniden miksledik, yeniden kaydettik, aranjmanı değiştirdik ve eski favorileri 2017 ve ötesine götürecek noktaya getirdik.

Benzersiz faz ve empedans kontrol teknolojilerimizi kullanan klasik bir 1st order crossover dizaynını tercih etmemizin nedeni de budur. Crossover, çok hassas bir şekilde giriş sinyalini woofer ve tiz sürücüsü arasında ayrıştırır – böylece her sürücü sadece alması gereken ve performansını en üst düzeyde sergiler.

Özel olarak seçilmiş elektronik bileşenler, empedans optimizasyonunu gerçekleştirir. Mid/bas ve tiz sürücüleri de genişletilmiş frekans aralıklarına sahip oldukları için daha iyi bir örtüşme ve bütünselleşme sağlayarak hypnotize etmenin eşiğinde performans sergilerler.

Şarkı aynı

Special Forty eşsiz MSP (Magnezyum Silikat Polimer) malzememizi ana sürücüsü için kullanır. MSP, en gerçekçi ses reprodüksyonu için gerekli mukavemet, yumuşatma ve stabilite kombinasyonunu tam olarak verir. Ve başka membrane malzemelerinden farklı olarak zaman içerisinde değişmez – böylece Special Forty hoparlörleriniz bir sonraki yıldönümümüzde de aynı güzellikte çalacaktır.

Konik membran daha da iyi orta frekans performansı için büyük bir titizlikle geliştirilmiş simetrik hareket yapısına sahiptir. Arkasında asimetrik diyaframımız (Spider) – pasif armonik doğrultucumuz. Üst armonikleri performansı daha da artıkmak için minimize eder ve bir orkastra içindeki enstrümanları birer birer ayırt etmenizi sağlar. Tüm MSP membranlarımız gibi bu da tek parçadan imal edilen bir tasarımdadır.

Tüm bu parçalar ise özel AirFlow şasemizin içerisinde bulunur – tüm sürücü motorunu güvenle yerinde tutan parça. AirFlow şasenin geliştirilmesi tesisimizdeki “Buldum!” anlarından biriydi. (yolun diğer tarafından insanların tezahüratlarını sıkça duyabilirsiniz) Araştırma-geliştirmecilerimizden içsel yansımaları azaltıp şasenin sağlamlığını etkilemeden hava akışını artırmalarını istedik, ve bu dahiyane tasarım onların bize cevabı oldu.

Hava akışı belirleyicidir

Yeni Esotar Forty tiz sürücüsü hava akışını yeni bir seviyeye taşıyor. Havayı DSR (Dynaudio Secret Recipe – Dynaudio Gizli Tarifesi) ile hassas bir işlemle kaplanmış soft-dome önünde geleneksel şekilde hareket ettiriyor tabi ki, ancak arka kısmında da ciddi bir mühendislik sözkusu.

Örneğin yeni basınç kanalını ele alalım. Bu, hibrit mıknatıs sisteminin arka kısmında özel şekillendirilmiş bir hava çıkışıdır ve arka hacmin daha büyük tutulabilmesine olanak verir. Bunun sonucuda da daha fazla yalıtım malzemesi kullanabiliyoruz. Bu şekilde geri tepme azalırken şeklin kendisi de dome’dan hava akışının daha verimli olmasını sağlıyor.

Bundan sonra da çıkış gelir; hava ile bağlanmış basınç tahliye sistemi. Ses bobininin altında bulunur ve hareketini olumsuz etkileyebilecek basınç oluşumlarını azaltır. Havadan oluşan bu ceplerin ortaya çıkmasını engellemek rezonansları azaltır – ve daha az rezonans daha çok detay için potansiyel yaratır.

Akış optimizasyonu ve beam control
Fizik kurallarıyla oynamayı severiz. Sonunda elbette (genelde) fizik oyunu kazanıyor, ama neredeyse her zaman onu bu esnada istediğimiz bir şekile de getirebiliyoruz. Aynen mıknatıs sistemlerimizle yapığımız gibi.

Mıknatıs, amplifikatörümüzden ses bobinine akan elektrik enerjisini, sürücü diyaframının fiziksel ileri-geri hareketine çevirir.

Bu hareketler çok küçük ve çok hızlıdır (bilhassa tiz sürücüsünde), bu nedenle müziğinizdeki tüm detay ve duyguları duymak istiyorsanız hassasiyete ihtiyaç vardır.

Wooferin arkasındaki teknoloji

Wooferda bu hassasiyeti iki yöntem ile yakaladık: Mıknatısı ses bobininin içerisine yerleştirerek ve manyetik enerjinin kendisi ile oynayarak.

Farklı imalatçılar mıknatısı genel olarak ses bobininin dışına yerleştirerek içerisini boş bırakır. Mıknatısı bobin içerisine yerleştirmek manyetik enerjiyi (veya akışı) bobimnin etrafını saracak en iyi konumda tutar – olması gereken de budur. Bu aynı zamanda belirli bir mıknatıs ağırlığı için gücünden daha çok faydalanabildiğimiz anlamına da geliyor. Ayrıca sesin yansıyabileceği malzemenin azalmasından dolayı sürücü içindeki yansımaların azaltılmasına yardımcı oluyor.

İki: Daha fazla manyetik akış ve ses bobini hareket kontrolü için hibrit mıknatıslar kullanıyoruz. Olağanüstü güçlü bir neodim mıknatısı gücü sağlarken bir ferit mıknatıs da akışı en gerekli olduğu yere yönlendirme işlevini görüyor. Sonuç? Simetrik hareket, ikincil armoniklerde azalma vedaha da hassas, gerçekçi ses.

Akıllı kabin
Özel yıldönümü hoparlörlerimizin dış görünümü de daima özel olmuştur. Grey Birch veya Red Birch kaplamalarından hangisini seçerseniz seçin, her ihtimalde zevkli bir hoparlöre sahip olacaksınız. Geçmişteki Contour 1.3 SE modelindeki tatlı bird’s-eye maple’dan Special Twenty’nin çarpıcı burled-birch’I veya Sapphire’in şaşırtıcı Mocca, Bordeaux ve Ivory kaplamalarında bu böyleydi. Special Forty bunu yeni bir seviyeye taşır. Ekibimizden geçmişte yaptığımızdan farklı birşey geliştirmelerini istedik ve onlar bunu ciddi aldılar. Bu nedenle onlar bu kadar dikkat çekici. Special Forty’nin mümkün olduğu kadar gerçekçi ve müziği çaldığı şekilde çarpıcı görünmesini istedik.

Öne Çıkan Özellikler:

Esotar Forty

Yeni Esotar Forty tiz sürücüsü hava akışını daha da çok incelik ve detay için artırır – düşük rezonans frekansı ise woofera geçişi yumuşatır

17cm woofer

Bugüne kadar ürettiğimiz en iyi 17cm woofer. Confidence ve Evidence serilerinde bulacaklarınız üzerine kuruludur ve sofistike bir hibrit mıknatıs sistemini daha düşük distorsiyon ve daha yüksek güç için kullanır.

First-order crossover

Faz ayarı ve empedans ayarı teknolojileri bu klasik Dynaudio crossover topolojisini en üst seiyede tutar.

Özel kaplamalar

Special Forty’nin ayrıcalıklı Grey Birch High Gloss ve Red Birch High Gloss kaplamaları çarpıcı oldukları kadar güzeller ve her bir hoparlör için benzersizdirler.

 

Teknik Özellikler

Hassasiyet 86dB (2.83V / 1m)
IEC Güç Kontrolü 200W
Empedens
Frekans Aralığı (+/- 3dB): 41Hz – 23kHz
Kutu Yapısı Bass-reflex rear ported
Crossover: 2-way
Crossover frekansı: 2000Hz
Crossover topolojisi: 1st order
Bass Sürücü: 17cm MSP cone
Tiz Sürücü: 28mm Esotar Forty
Ağırlık: 8.1kg / 17.9lb
Ölçüler (GxYxD): 198 x 360 x 307mm / 7.8 x 14.2 x 12.1in
Ölçüler Ayak ve Grill ile (WxHxD): 198 x 360 x 322mm / 7.8 x 14.2 x 12.7in
Renkler ( Kasa / Grill ) Grey Birch/Black - Red Birch/Black

Benzer Ürünler

Ürünler yükleniyor